Blog

Espresso ve filtre kahve; aynı kahve çekirdeklerinin ortaya çıkardığı, tamamen farklı aromalara sahip kahvedir. Filtre kahve ve espresso kahveden bir yudum aldığınızda tat ve yoğunluk farkını kısa sürede fark edebilirsiniz. Espresso kahveler; koyu şekilde kavrulmuş kahve çekirdeklerinin ince çekilmiş ve espresso makinesinin haznesinden geçen sıcak basınçlı su ile hazırlanan bir kahvedir. Espresso makinesi, espresso kahve yapmak en başarılı ve ilk araçtır. Başarılı bir espressonun kreması yoğun ve aromatik olmalıdır. Nispeten bal kıvamında ya da filtre kahveye göre daha koyu bir akışa sahiptir. Espresso kahve makinesinde yaklaşık olarak 20 saniyede hazırlanır. Espresso kahve aynı zamanda; Americano, cappuccino, latte, mocha, macchiato ya da flat white gibi kahvelerin temelidir. 

Espresso Kahve

Espresso kahve, katmanlı bir kahve çeşididir. Krema katmanında alın ve kahverengi tonlarında, köpükleri görebilirsiniz. Alt katmanı ise espressonun krema altındaki kahvedir. Espressonun gövde kısmı olarak isimlendirilen bu katman karamel rengine sahiptir. Espresso kahve, espresso kahve makinesinde demlenmektedir. Fakat espresso makinesinin yapısı ve donanımları, kahvenin tadını direkt olarak belirlemektedir. Bundan dolayı kaliteli bir espresso makinesi ile kahveyi hazırlamak gerekmektedir. Bunun dışında espresso makinesi dışında, Moka Pot adı verilen daha portatif bir araçla da kahveyi demleyebilirsiniz. Kısa sürede, sıcak ve basınçlı su ile demlenmektedir. Filtre kahve ise ıslanan kahvenin sıcak su ile şişmesi ve yavaş şekilde demlenmesi ile yapılmaktadır. 

Filtre Kahve

Filtre kahve ise farklı bir demleme yöntemi ile hazırlanan kahvedir. Taze çekilmiş kahve çekirdekleri, filtrenin üzerinden geçen sıcak su ile hazırlanmaktadır. Filtre kahve yaparken manuel yöntemler kullanılır. Bunun dışında filtre kahve makineleri de tercih edilebilir. Ancak espresso kahve yapımında olduğu gibi basınçlı bir su yerine, kahve çekirdeklerinin içinden yavaşça sıcak su geçmesiyle yapılmaktadır. Filtre kahve makinesinin haznesinin içindeki bölgeye suyun bir çok farklı noktadan verilmesi ile kahve demlenir. Kaliteli br filtre kahvesini de bu şekilde ayırt edebilirsiniz. Kaliteli filtre kahve makinelerinde, kahve makinesi suyu birçok farklı bölgeden verir. Kalitesi daha düşük olan filtre kahve makineleri suyu tek bir bölgeden vermektedir. Bundan dolayı kahvenin aroması fakirleşir. Filtre kahve, espresso kahveye göre daha yumuşak bir içime sahiptir. Yoğunluğu daha azdır. Daha berrak ve yumuşak bir içime sahiptir. Espresso kahveler ise daha serttir ve yoğunluğu daha fazladır. İki kahve çeşidi de oldukça lezzetli ve aromatiktir.

Detaylı bilgiler ürün sayfalarımızda.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir