Blog

Hangi kahve aromasının sizin için uygun olduğuna karar verirken, farklı tat ve aromalarda kahveleri deneyimlemeniz gerekmektedir. Espresso kahve ya da filtre kahvelerin çekirdeklerinin yetiştiği coğrafyaya göre kahvenin aromaları değişmektedir. Farklı aromalar farklı notaları da beraberinde getirmektedir. Meyvemsi, topraksı ya da baharatlı çekirdeklerin tatları da farklı olmaktadır. 

Filtre Kahve Çeşitleri

Filtre kahve de tıpkı espresso da olduğu gibi farklı aromatik özelliklere sahip birbirinden farklı kahve çekirdeklerine sahiptir. Kahve çeşitleri günümüzde birçok farklı damak zevkine uygun olarak, farklı aroma ve farklı özelliklerde, farklı ülkelerde yetiştirilmektedir. Kahve çekirdeklerin tamamı kökboyasıgiller olan, rubiaceae familyasına ait bit bitki çekirdeği olmaktadır. Bundan dolayı da kahve çekirdekleri, bitkinin meyvesi olmaktadır. Günümüzde kahve çeşitleri oldukça zengindir. Öte yandan Afrika ve Asya'da da çeşitli çekirdek kahve çeşitleri de üretilmektedir. Genel olarak filtre kahve çeşitleri için basınçlı bir hazırlama yöntemi kullanılmamaktadır. Bu özelliği ile kahvenin harmanı yani blendi saklanmış muhafaza edilmiş olur. Filtre kahveler iki yöntemle hazırlanabilir. Bunlardan ilki; filtre kahve makinesi ile yapılan kahve çeşitleri olmaktadır. Bunun dışında filtre kahve çeşitleri arasından en sevilenleri Goppion Nativo olarak ön plana çıkmaktadır. Bu kahve çeşidi Orta ve Güney Amerika'da organik tarım yöntemiyle elde edilen kahve çekirdekleridir. Özenle ve titizlikle seçilmiş 100% arabica kahve çekirdeklerinin tatlı, yoğun aromatik lezzetli ve çok düşük kafein içeren bir karışım olmasıyla oldukça aromatik tatlara sahiptir. 

Filtre Kahve

Filtre kahve çeşitleri oldukça zengindir. Kahvelerin yetiştiği bölgeler, iklim özellikleri ya da toprak özellikleri de kahvenin tadını direkt olarak etkilemektedir. Tropik iklimlerde yetişen kahveler genel olarak meyvemsi özelliktedir. Özellikle yüksek rakım ve tropik iklimde yetişen kahve çekirdeklerinin tat ve lezzetini ise rüzgar, güneş ve çevrede yetişen diğer meyve ve sebze tarım bölgeleri etkilemektedir. Kahve çeşitleri arasında en yaygın kullanılan ve sevilen kahve çeşidi Etiyopya olmaktadır. Kahvenin ana vatanı olan Etiyopya olarak kabul edilmektedir. Bu kahve çeşitleri özellikle daha meyveli ve çiçeğimsi bir aromaya sahiptir. Bundan dolayı da yumuşak kahve içmek isteyenler ilk olarak Etiyopya kahveyi tercih edebilir. Kenya'da üretilen kahve çekirdekleri ise meyve ve asidite oranı bakımından yüksek özelliğe sahiptir. 

Kahve Fiyatları

Kahve fiyatları kahvenin kalitesine ve çekirdeklerine göre değişmektedir. Kaliteli kahve çekirdeklerinin fiyat aralıkları değişmektedir. 

Daha detaylı bilgiler ürün sayfalarımızda.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir